Vykurovanie klimatizáciou je u nás pomerne neobvyklé, ale jeho výhody objavuje čoraz viac ľudí. Ide totiž o jeden z najekonomickejších a najekologickejších spôsobov vykurovania domácností. Pomerne nízka je obstarávacia cena zariadenia, ale pri samotnom behu môžete ušetriť ešte mnohonásobne viac. Podľa čoho vybrať a aký je rozdiel medzi jednotlivými typmi klimatizácií?
Klimatizácia ako tepelné čerpadlo
Ak klimatizácia funguje ako tepelné čerpadlo vzduch – vzduch, môžete s ňou vykurovať veľmi jednoducho. Klimatizácia bude pracovať presne opačne ako pri chladení. Vonkajšia jednotka v tú chvíľu prijíma okolité teplo a ochladzuje sa, kým vnútorná jednotka ohrieva, a tak miestnosť vykuruje.
Priemerne má pritom klimatizácia až trikrát vyšší výkon ako klasické vykurovanie a dokáže Vám ušetriť až 70% nákladov. Avšak iba pri predpoklade, že vonkajšia teplota bude maximálne -20 °C, ideálne však iba do -10 °C. To však obvykle nepredstavuje žiaden problém, keďže v našich zemepisných šírkach sa s chladnejším počasím stretávame iba niekoľko dní v roku.
Mobilné klimatizácie do malých priestorov
V malom byte alebo v kancelárii do 40 m2 Vám bude stačiť prenosné zariadenie, ktoré chladí a zároveň vykuruje. V tomto prípade nie sú nutné žiadne stavebné úpravy.
Klimatizáciu musíte iba správne zapojiť do siete a zvážiť, kam umiestnite odvodnú hadicu. Buď to bude do okna alebo do diery v stene. Pri mobilnej klimatizácii treba počítať so zvýšenou hlučnosťou.
Nástenná klimatizácia s vykurovaním do rodinných domov
Pre väčšie priestory budete potrebovať tzv. nástennú klimatizáciu, ktorú Vám do domácnosti alebo komerčných priestorov nainštalujú odborníci. Jej výhodou je vyšší výkon a taktiež veľmi tichá prevádzka, pretože hlučnejšia časť zariadenia (kompresor) sa nachádza vonku.
Skladá sa spravidla z jednej vnútornej jednotky a jednej vonkajšej jednotky, ale predávajú sa aj väčšie, výkonnejšie varianty s niekoľkými vnútornými jednotkami.
Vyčistí vzduch a chráni proti plesniam
V ideálnom prípade nástenná klimatizácia dokonca nahradí čističku vzduchu a zabráni nadmernému zadržiavaniu nečistôt v domácnosti. Vďaka filtrom totiž zachytí väčšinu častíc a baktérií a uľaví tak alergikom a citlivejším jedincom.
Odporúčame ale filtre čistiť minimálne raz za mesiac, inak strácajú svoju funkciu. Vonkajšiu jednotku stačí čistiť dvakrát ročne.
Taktiež treba mať na pamäti, že klimatizácia pri vykurovaní a chladení vzduch vysušuje. Hodí sa hlavne tam, kde je vyššia vlhkosť. Ak bojujete so suchým vzduchom, môžete si ku klimatizácii dokúpiť zvlhčovač vzduchu a používať ich súčasne.
Upúta zaujímavým dizajnom
Obmedzovať sa určite nemusíte ani čo sa týka vzhľadu. Okrem klasickej bielej farby ponúka väčšina značiek i šedý alebo čierny variant. A trendy sú tiež neobvyklé tvary.
Ak by ste ale predsa mali pocit, že zariadenie pôsobí v interiéri rušivo, máte ešte ďalšie možností. Zabezpečiť si môžete kazetovú klimatizáciu, ktorá sa inštaluje do podhľadu a je vhodná hlavne pri sadrokartónových stropoch. Uplatní sa hlavne vo väčších domoch či komerčných objektoch. Aj táto klimatizácia vie priestor vykurovať, avšak klasickú nástennú klimatizáciu získate za podstatne nižšiu cenu.
Smart klimatizácia do moderných domácnosti
Na rozdiel od väčšiny druhov vykurovania klimatizácia funguje opačne. Je teda nie iba univerzálnym, ale i rýchlym a jednoduchým riešením pre Váš celoročný komfort. Väčšinu modelov dnes už môžete ovládať na diaľku pomocou aplikácie, a to vďaka pripojeniu Wi-Fi. Vyberať ale môžete aj modely s časovačom a ďalšími technologickými vychytávkami, ktoré spríjemnia zimné i letné dni.