Rekuperačná jednotka
Rekuperačnú jednotku inštalujte vždy na dostatočne nosnú konštrukciu neprenášajúcu hluk. Pozor na drevostavby.
Ideálna na montáž je technická miestnosť. Pre nástennú rekuperačnú jednotku si nechajte voľný priestor od zeme až po strop.
Pre podstropnú jednotku je obvykle nutný priestor pre tlmiče hluku a ohyby nasávania a výfuku. Takže kým technická miestnosť nemá min. dĺžku 3,5m, tak inštalácia nebude celkom ideálna.
Rekuperačnú jednotku nie možné inštalovať do exteriéru. Ideálna teplota by mala byť od 5-50°C (v závislosti od výrobcu). Je žiadúce, aby teplota okolo jednotky bola približne rovnaká ako teplota v interiéri, tým pádom sa cez stenu jednotky nestrácajú teplotu alebo chlad.
V príprave nezabudnite na odvod kondenzátu a prípravu kabeláže (napájanie, ovládač, internet). Dbajte na voľný odtok kondenzátu, nesmie zamrznúť a nesmie ho v protismere pretlačiť napr. odtok z práčky. Inštalujete iba sifóny odporučené výrobcom. Nikdy jednotku nepoužívajte na dosušenie vzduchu na stavbe, ktorá nie je dokonale čistá. Hrozí jej trvalé poškodenie. Jednotku smie zapájať len osoba s osvedčením, vyhnete sa tým problémom s prípadnou reklamáciou.
Nasávanie a výfuk
Fasádna stenová mriežka musí mať dostatočnú prietokovú kapacitu – min. kapacitu prietokovej plochy potrubia.
Nasávanie voľte na najčistejšej strane domu a orientácia na svetové strany nehrá až tak veľkú rolu. Na výfuku je vhodné inštalovať spätnú klapku. Potrubie pre nasávanie a výfuk musí byť dokonalé izolované a čo najkratšie. Jednotku preto plánujte čo najbližšie k exteriérovej stene alebo ideálne na ňu.
Prívod a odvod vzduchu v interiéri
Táto časť rozvodov musí prechádzať vo vykurovanom priestore, aby nevznikali teplotné straty a taktiež kondenzácia vlhkosti v potrubiach.
Za rekuperačnú jednotku inštalujte kvalitný tlmič hluku. Doporúčame flexibilný na prívod aj odvod vzduchu. Rozdeľovacie boxy umiestňujte čo najbližšie k jednotky, aby boli priamo napojiteľné na tlmiče hluku, tým ušetrite zbytočne náklady na dlhšie potrubie. Najlepšie na mieste, ktoré budú ľahko dostupné pre prípadné čistenie.
Potrubie medzi rozdeľovacím boxom a výustkou má dve možnosti:
- 75mm potrubie má väčší výber komponentov, zaberá menej miesta, má ale vyššie tlakové straty
- 90mm potrubie používame najčastejšie, dokáže priviesť jednou hadicou viac vzduchu (až 40m3/h), jednotka prekonáva menší tlakový odpor rozvodov (tlaková strata), takže sa môže chovať tichšie a spotrebovať menej wattov
Potrubie sa musí dôkladne kotviť, aby nedochádzalo ku kontaktu so sadrokartónom.
Na konci potrubia sa inštaluje stropný box. Na trhu sú rôzne druhy pre systém 75mm s jedným alebo dvomi vstupmi, kde otvor pre ventil je obvykle 125mm. A tiež pre systém 90mm s jedným vstupom.
Výustky rozlišujeme:
Stropné výustky – najpoužívanejšie s najmenej komplikovanou montážou
Stenové výustky – montujú sa, keď je inštalácia limitovaná výškou stropu, stropom z pohľadového betónu
Podlahové výustky (pre prívod vzduchu) – výmena alebo oprava je príliš drahá, inštálacia ide na úkor tepelnej izolácie v podlahe, výustky pre odvod vzduchu musia byť tak či onak v strope